Nowoczesna stomatologia to leczenie bez bólu i stresu. Jeszcze nie tak dawno wizyta u dentysty kojarzyła się z twardym fotelem, hałasem i drganiami, które przypominały pracę wiertarki udarowej Wiele osób do dzisiaj czuje obawę, a czasem paraliżujący strach przed dentystą. Lęk towarzyszy nam od urodzenia, gdy jednak jest on na tyle silny, że zagraża naszemu zdrowiu, a czasem życiu lub przeszkadza w realizacji marzeń o pięknym uśmiechu, warto poszukać pomocy. Nasi lekarze dentyści zabiegi wykonują w sedacji wziewnej gazem rozweselającym. Ta bezpieczna metoda pomaga szybko i komfortowo wykonać zabieg stomatologiczny. Pacjent jest zrelaksowany i jeszcze chwilę po wyjściu z gabinetu radosny. Mimo iż podczas zabiegu pozostaje świadomy, często nie pamięta przebiegu leczenia. Sedację proponujemy również pacjentom z silnym odruchem wymiotnym, a metodą z wyboru powinna być u pacjentów z astmą, padaczką, chorobami serca, nadciśnieniem krwi i hemofilią. Sedacja bardzo pomaga w leczeniu zębów u dzieci, które uspokajają się, często wykazują skłonność do snu na jawie. Wyobrażają sobie, że lecą rakietą lub są księżniczkami. W stan podobny do hipnozy wprowadzają dziecko również opowieści lekarza lub oglądana podczas zabiegu bajka czy słuchowisko. Większość dzieci wychodzi z gabinetu dumna i nie pamięta przebiegu leczenia. Po jakimś czasie młodzi pacjenci nabywają umiejętność radzenia sobie ze stresem i możliwe jest spokojne leczenie bez sedacji wziewnej.
Zdarza się, że mimo sedacji i „uspokojenia", dziecko nadal kontroluje sytuację i na widok instrumentów w ręku dentysty, protestuje i nie chce współpracować. Zazwyczaj przyczyną są wcześniejsze, złe doświadczenia u stomatologa lub innego lekarza. W takiej sytuacji należy przerwać zabieg i podjąć próbę adaptacji i ewentualnie leczenia podczas kolejnej wizyty. Jeśli kolejne próby skończą się niepowodzeniem, dziecko powinno być skierowane na leczenie w znieczuleniu ogólnym.
Dlaczego sedacja nie działa na moje dziecko?
Bardzo ważną informacją jest to, czy dziecko było już leczone "na siłę" lub czy miało inne incydenty u lekarza. U pewnej grupy dzieci na skutek różnych wydarzeń lub gdy rodzice nieświadomie przekazują im swój lęk, dochodzi do tak silnego urazu psychicznego, że dalsze leczenie stomatologiczne możliwe jest tylko w znieczuleniu ogólnym.
By dowiedzieć się więcej na temat naszych usług stomatologicznych, prosimy o kontakt pod numerem
+48 6067 24 665 lub e-mail pankrokodyl@pankrokodyl.pl
Ząbkowska 23/25 lok.6
03-736 Warszawa