Stomatologia dziecięca

Rodzinny gabinet Pan Krokodyl powstał z myślą o najmłodszych pacjentach, ich rodzicach i dziadkach. Jesteśmy kliniką stomatologiczną, w której na 2 fotelach jednocześnie może rozpocząć leczenie dziecko i jego opiekun, dając przykład swojemu małemu podopiecznemu.

 

Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem... (Konfucjusz)

 

Człowiek najlepiej uczy się poprzez obserwacje i doświadczanie. Dziecko czujnie obserwuje i naśladuje swoich najbliższych, doświadczamy tego na co dzień. Naszym celem jest, żeby dzieci przychodziły do stomatologa bez obawy i stresu. Wspólnie dbamy o ich zęby, zwracamy uwagę na profilaktykę i uczymy zasad higieny jamy ustnej. Wierzymy, że najmłodsze pokolenie w dorosłym życiu będzie mogło pochwalić się zdrowym i białym uśmiechem.

W klinice Pan Krokodyl współpracują ze sobą lekarze dentyści, higienistki, psycholog i logopeda oraz fizjoterapeuta, dzięki temu możemy zaplanować leczenie stomatologiczne dzieci dopasowane do potrzeb każdego pacjenta. Wsparciem dla lekarzy jest specjalistyczny sprzęt oraz nowoczesne materiały stomatologiczne.

Urządzenie MasterFlux do SEDACJI WZIEWNEJ (gaz rozweselający) pozwala naszym pacjentom na leczenie bez stresu i bólu, dodatkowo dziecko nie pamięta przebiegu wizyty.

Nawet najmniejsze ogniska próchnicy stomatolog może zauważyć podczas badania stomatologicznego kamerą DIAGNOcam.

W gabinecie Pan Krokodyl zabieg podcięcia wędzidełka wargi lub języka (wędzidełko podjęzykowe) u dzieci wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub u dzieci starszych z wykorzystaniem Lasera Diodowego

Bardzo ważna jest również u dzieci, higiena jamy ustnej, czyli profesjonalne czyszczenie zębów, Nasza higienistka prowadzi instruktarz Higieny na profilaktykę (lakowanie bruzd, lakierowanie zębów) i higienę jamy ustnej, leczymy najlepszym sprzętem i stosujemy trwałe wypełnienia Tokuyama czy kolorowe plomby Twinky Star.

 

Już dziś umów swoje dziecko na wizytę do przyjaznego stomatologa dziecięcego:
tel: +48 6067 24 665
e-mail: pankrokodyl@pankrokodyl.pl
poprzez: formularz

Zapraszamy na bezstresowe przeglądy oraz leczenie zębów!

 

Kiedy jest najlepszy czas na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym?

Pan Krokodyl zaleca wizytę u stomatologa tuż po wyrżnięciu się pierwszego ząbka, a kolejne kontrole co 4-5 miesięcy. Gdy spotkania z dentystą rozpoczniemy tak wcześnie i stan uzębienia będzie pod stałą kontrolą, dziecko doskonale się zaadaptuje i podczas kolejnych wizyt nie będzie miało powodów do obaw. Wizyty będą przypominały dobrą zabawę, a wręczona na zakończenie nagroda utrwali pozytywne skojarzenia

 

Co to jest wizyta adaptacyjna?

Wizyta adaptacyjna, to pierwszy lub czasem ponowny, bardzo ważny kontakt dziecka ze stomatologiem. Dziecko odczuwa naturalny lęk przed nieznanym, stąd przed przyjściem do gabinetu powinno być poinformowane, co się będzie działo w nowym miejscu. Podczas spotkania w gabinecie stomatologicznym dentysta i asystentka (ciocia) oraz w razie potrzeby psycholog, zapraszają dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami do wspólnej zabawy.

Celem wizyty adaptacyjnej jest zaprzyjaźnienie dziecka z dentystą oraz oswojenie go z nowym otoczeniem oraz sprzętem, który podczas kolejnej wizyty będzie pełnił rolę rekwizytów w zabawie (leczeniu stomatologicznym). Dziecko pozna również kolejne czynności wykonywane w gabinecie dentysty.

Po zakończonym spotkaniu dziecko otrzymuje nagrodę i gratulacje, a stomatolog rozmawia z rodzicami i ustala plan leczenia stomatologicznego oraz termin kolejnej wizyty adaptacyjnej lub kontrolnej. W zależności od dziecka może być potrzebna jedna lub więcej wizyt adaptacyjnych. Każde takie spotkanie pozwala dziecku w jego własnym tempie oswoić się z nową sytuacją , w efekcie dziecko przekonuje się, że w gabinecie nic mu nie grozi, a wyjście do dentysty staje się naturalne.

 

Czy zęby mleczne trzeba leczyć?

Zęby mleczne pojawiają się w jamie ustnej od ok. 5 miesiąca do ok. 3 roku życia. Należy o nie dbać, a jeśli pojawią się pierwsze oznaki próchnicy czy ubytki, koniecznie leczyć. Zęby mleczne biorą udział w prawidłowym rozwoju szczęki i żuchwy oraz utrzymują przestrzeń dla zębów stałych. Utrata zęba mlecznego może przyczynić się do powstania u dziecka wady zgryzu, a co za tym idzie konieczności leczenia ortodontycznego.

3 x L – czym się różnią zabiegi Lakowanie, lakierowanie i lapisowanie ?

 

Co to jest LAKOWANIE zębów?

Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym polegającym na wypełnianiu bruzd zębów trzonowych (mlecznych i stałych) i przedtrzonowych specjalną substancją zwaną lakiem szczelinowym. Inną stosowaną zamiennie nazwą tego zabiegu jest „uszczelnianie bruzd". Bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek jedzenia i płytki bakteryjnej. Lak szczelinowy jest to preparat o płynnej konsystencji , który zapływa w bruzdy , szczeliny i zagłębienia na powierzchni żującej zęba. Jest to materiał podobny do „plomby", przeważnie światłoutwardzalny. Niektóre posiadają zdolność pobierania ze śliny i uwalniania do tkanek zęba związków fluoru , pełniąc tym samym dodatkową funkcję ochronną. Zabieg najlepiej wykonać w ciągu 4-6 miesięcy po ich wyrżnięciu, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Lak pozostaje w zębach przez kilka lat. Jest jednak poddawany siłom żucia i ulega starciu, a niekiedy może zostać częściowo lub całkowicie utracony, dlatego wymaga systematycznej kontroli.

 

Co to jest LAKIEROWANIE zębów?

Lakierowanie zębów polega na pokryciu zębów warstwą preparatu zawierającego związek fluoru w celu ich wzmocnienia (fluoryzacja kontaktowa). Ze względu na formę lakieru, który zasycha na zębach i pozostaje na zębach przez pewien czas, fluor jest dostępny dla szkliwa przez znacznie dłuższy okres (kilka-kilkanaście godzin), Po fluoryzacji dochodzi do przemiany kryształów szkliwnych w formę odporniejszą na działanie kwasów w jamie ustnej , a tym samym na próchnicę. Zabieg lakierowania można przeprowadzić po profesjonalnym oczyszczeniu zębów. Lakier fluorkowy nakłada się na powierzchnię zębów pędzelkiem. Aby zapewnić długie wchłanianie fluoru , po zabiegu nie wolno jeść około 2 godzin oraz w tym dniu wyjątkowo, nie szczotkuje się zębów przed spaniem, a jedynie płucze jamę ustną.

 

Co to jest Lapisowanie zębów?

Lapisowanie zębów to technika leczenia próchnicy zębów mlecznych. Polega ona na impregnacji (nasączaniu) próchnicowo zmienionych powierzchni zębów mlecznych roztworem azotanu srebra, który ma właściwości bakteriobójcze, powoduje mineralizację (miękkie tkanki zęba wzmacniają się). Ta metoda skutecznie wstrzymuje rozwój próchnicy, pod warunkiem stosowania się do zaleceń dentysty (regularne wizyty kontrolne, powtarzanie zabiegu). Decydując się na lapisowanie trzeba pamiętać, że impregnacja azotanem srebra powoduje, że zęby robią się czarne.
Druga metoda to impregnacja zębów chlorkiem cynku („bezbarwne" lapisowanie), po którym zęby co prawda nie ciemnieją, ale metoda jest dużo mniej skuteczna.

Lapisowanie wskazane jest u dzieci młodszych lub niewspółpracujących z dentystą, gdy duża część powierzchni zęba jest zniszczona przez próchnicę, a przeprowadzenie leczenia i założenie wypełnienia jest niemożliwe. Dentysta może również zarekomendować leczenie i odbudowę zębów mlecznych w sedacji wziewnej (gazem rozweselającym „podtlenkiem azotu").

Pamiętajmy - najważniejsze jest zatrzymanie próchnicy (rozwoju szkodliwych bakterii) i jej niebezpiecznych powikłań tj. stan zapalny ozębnej i okostnej, ropień czy ryzyko uszkodzenia zawiązka zęba stałego. Jest to ważniejsze niż powstające w efekcie leczenia przebarwienia.

Do każdej metody niezbędna jest dobra współpraca z pacjentem, pomoc rodziców i zaufanie do lekarza. Bardzo duże znaczenie ma pozytywne nastawienie dzieci do stomatologa. Słowa wyłączone z domowego słownika to „nie bój się, nie będzie bolało", „pani doktor da znieczulenie" (dziecko myśli - uwaga igła) czy słowa „zastrzyk", „wywierci", „w ząbku zamieszkały robaki" itp.  (więcej: jak przygotować się do wizyty u stomatologa). Ważna jest zmiana nawyków żywieniowych (woda zamiast soków, rezygnacja z cukru pod każdą postacią, prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne kontrole u dentysty. Pamiętajmy, zęby mleczne należy leczyć!

 Zadowolone dziecko

Więcej informacji o zębach u dzieci w naszym poradniku:

  • Kiedy jest najlepszy czas na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym?
  • Co to jest wizyta adaptacyjna?
  • Czy zęby mleczne trzeba leczyć?
  • Co to jest LAKOWANIE zębów?
  • Co to jest LAKIEROWANIE zębów?
  • Co to jest Lapisowanie zębów?
© Pan Krokodyl Autorski Przyjazny Gabinet Stomatologiczno - Protetyczny
Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Zadzwoń do nas

+48 606 724 665

Chcę zadzwonić teraz


Lub skorzystaj z poniższego formularza

Easy Contact by WebReklama